Oct. 9 Scoreboard

October 9, 2013 

BOYS’ CROSS COUNTRY

Capital City Challenge

Class 2

Oct. 4: 5, Summit Christian Academy, 137

SCA Results: 22, Tanner Butler, 19:38.1; 23, Tim Nitz, 19:47.7; 30, Kent Weber, 20:37.4; 31, Samuel Holland, 20:38.5; 45, Clayton Gregg, 21:35.7; 49, Josh Willoughby, 21:51.8

GIRLS’ CROSS COUNTRY

Capital City Challenge

Class 2

Oct. 4: Summit Christian Academy, no team score

SCA Results: 9, Erin Brownlee, 21:03.9

BOYS’ SOCCER

Oct. 2: Lee’s Summit West 6, St. Joseph Central 0

LSW Goals: Tony Mok 3, Chase Fearon 1, Jordan Arcuri 1

Shutout: Aaron Gerdes

Oct. 2: Liberty 3, Lee’s Summit 2

Oct. 4: Lee’s Summit West 2, Park Hill 1

LSW Goals: Chase Fearon 1, Max Ostrander 1

Oct. 7: Lee’s Summit West 10, Ruskin 0

LSW Goals: Tony Mok 2, Chase Fearon 2, Max Ostrander 1, Logan Visconti 1, Conner Case 1, Keegan Emmendorfer 1, Cole Miesner 1, Josh Robinson 1

Shutout: Brad Hopkins

Oct. 7: Lee’s Summit North 4, Truman 0

LSN Goals: Cody Hoffman 3, Jackson Willard 1

Assists: Parker Johnson 1, Ryan Skahan 1, Hunter Pickering 1

Shutout: Parker Johnson

Oct. 7: Blue Springs South 2, Lee’s Summit 2 (BSS 4, LS 2)

SOFTBALL

Oct. 3: Lee’s Summit 4, Staley 1

LS Hitting: Mo Mosier R; Natalie Dummitt R, 2 H (2B), RBI; Rachel Pate H; Bailey Baird R, 2 H (3B), RBI; Sarah Josephson H, RBI; Kelsey Jeffries R, H; Alexis Reed H (2B); Brittany Kendall 2 H, RBI

LS Pitching: Emily Robinson 7 IP, R, 4 BB, 7 K

Oct. 3: Lee’s Summit West 15, Ruskin 0

LSW Hitting: Sam Chiarelli 2 R; Sam Bisignano H, 2 RBI; Bobbi Bodenhamer 2 R, H; Daphne Plummer R, H; Addy Barr 2 R, 2 H (3B), 3 RBI; Maddy Price 2 R, 2 H, RBI; Monica Taulbert 2 R, H; Lesli Watkins R; Caitlyn Knox 2 R, 2 H, RBI; Mac Long R, RBI

LSW Pitching: Daphne Plummer 3 IP, H, BB, 8 K; Maddy Price 1 IP, H, BB

Oct. 3: Lee’s Summit West 16, Ruskin 0

LSW Hitting: Sam Chiarelli 3 R, 2 RBI; Monica Taulbert 3 R; Addy Barr 3 R, 2 H (2B, B), 4 RBI; Maddy Price R, 2 H (2B), 2 RBI; Lesli Watkins 2 R, 3 H (2B0, 2 RBI; Daphne Plummer R, H; Carli Weber R; Caitlyn Knox R; Breanna King RBI; Sam Bisignano R

LSW Pitching: Daphne Plummer 3 IP, 6 K

BOYS’ SWIMMING

Oct. 2: Lee’s Summit West 213, Lee’s Summit 95; Rockhurst 208, Lee’s Summit West 101; Rockhurst 222, Lee’s Summit 63

LSW Relays: 200-yard medley – 3, LSW A (Mark Peterson, Ryan Kallenberger, Alex Andrews, David Treece), 1:58.63; 6, LSW B (Alex Breshears, Tyler Butler, Parker Riggin, Blaise Howard), 2:07.65; 7, LSW C (Ricky Brooks, Seth Harper, Cody Wynn, Parker Allwood), 2:08.46; 8, LSW D (Nick Pritchett, Jacob Campbell, Zach Andrews, Ryan Scott), 2:14.03; 10, LSW E (Ryan Lange, Nick Jakobe, Ethan Hazlett, Jase Jackson), 2:39.45; 200-yard freestyle – 2, LSW A (Garrett Spencer, Ryan Kallenberger, Nik Ekborg-Ott, Ben Peterson), 1:34.75; 4, LSW B (Parker Riggin, Gavin Boeck, Cody Wynn, Blaise Howard), 1:46.28; 6, LSW C (Seth Harper, Nick Jakobe, Ryan Scott, Ryan Lange), 1:59; 400-yard freestyle – 2, LSW A (Nik Ekborg-Ott, Garrett Spencer, David Treece, Ben Peterson), 3:28.77; 5, LSW B (Alex Andrews, Ricky Brooks, Alex Breshears, Parker Allwood), 3:54.71; 9, LSW (Zach Andrews, Gavin Boeck, Tyler Butler, Sam Smith), 4:15.55

LSW Individuals: 200-yard freestyle – 7, Garrett Spencer, 1:57.56; 12, Sam Nelson, 2:09.84; 13, Alex Breshears, 2:14.46; 14, Gavin Boeck, 2:17.73; 15, Sam Smith, 2:25.09; 16, Cody Wynn, 2:25.49; 17, Tyler Butler, 2:25.63; 200-yard IM – 6, David Treece, 2:23.51; 7, Mark Peterson, 2:32.15; 8, Ricky Brooks, 2:33.5; 10, Ryan Lange, 3:05.99; 50-yard freestyle – 1, Ben Peterson, 23.26; 3, Nik Ekborg-Ott, 23.47; 11, Alex Andrews, 25.4; 17, Jase Jackson, 35.14; 1-meter diving – 1, Nick Underwood, 175.9; 2, Alek Underwood, 161.75; 3, Logan Roach, 156; 4, Michael Cochran, 120.15; 100-yard butterfly – 6, Seth Harper, 1:08.67; 8, Gavin Boeck, 1:10.18; 10, Parker Allwood, 1:11.28; 11, Blaise Howard, 1:12.87; 12, Parker Riggin, 1:15.15; 14, Jacob Campbell, 1:32.58; 100-yard freestyle – 2, Ben Peterson, 50.72; 4, Garrett Spencer, 52.93; 6, Ryan Kallenberger, 56.6; 6, Alex Breshears, 58.13; 11, Zach Andrews, 1:04.22; 13, Nick Pritchett, 1:04.86; 16, Nick Jakobe, 1:10.15; 500-yard freestyle – 5, Parker Allwood, 5:47.71; 6, Alex Andrews, 5:48.06; 7, Ricky Brooks, 5:48.65; 9, Tyler Butler, 6:28.92; 11, Cody Wynn, 6:45.74; 12, Ryan Lange, 7:02.51; 100-yard backstroke – 4, Nik Ekborg-Ott, 1:02.67; 8, David Treece, 1:09.18; 11, Nick Pritchett, 1:19.71; 12, Sam Smith, 1:22.1; 13, Ethan Hazlett, 1:26.54; 15, Parker Riggin, 1:29.78; 17, Jase Jackson, 1:39.52; 18, Owen Knapp, 1:48.45; 100-yard breaststroke – 11, Ryan Kallenberger, 1:19.21; 13, Mark Peterson, 1:2033; 14, Seth Harper, 1:21.64; 15, Jacob Campbell, 1:27.57; 16, Ryan Scott, 1:33.33; 18, Nick Jakobe, 1:42.02

LS Relays: 200-yard medley – 4, LS A (Sam Drew, Dan Licata, Eric Graves, Skyler Starr), 1:59.14; 9, LS B (Brenden McKeone, Josh Savage, Zack Turner, Aron Belcher), 2:14.1; 200-yard freestyle – 5, LS A (Robert Hunt, Aron Belcher, Skyler Starr, Sam Nelson), 1:51.09; 7, LS C (Elijah Frazee, Ramy Shahin, Garrett Henry, Tucker Kimmell), 2:01.67; 8, LS B (Daniel Sytkowski, Isaiah Blood, Mason Grounds, Yurari Barrero), 2:12.52; 400-yard freestyle – 6, LS C (Isiah Blood, Elijah Frazee, Mason Grounds, Daniel Sytkowski), 3:59.32; 7, LS A (Dan Licata, Eric Graves, Sam Nelson, Josh Savage), 4:06.67; 8, LS B (Zack Turner, Robert Hunt, Sam Drew, Brenden McKeone), 4:13.94; 10, LS D (Yurari Barrero, Garrett Henry, Tucker Kimmell, Ramy Shahin), 5:49.4

LS Individuals: 200-yard freestyle – 12, Sam Nelson, 2:0.84; 18, Brenden McKeone, 2:28.63; 19, Robert Hunt, 2:32.22; 20, Daniel Sytkowski, 2:50.62; 200-yard IM – 3, Sam Drew, 2:09.22; 9, Josh Savage, 2:41.87; 50-yard freestyle – 6, Dan Licata, 24.6; 14, Isaiah Blood, 29.49; 15, Mason Grounds, 31.62; 16, Yurari Barrerro, 34.78; 18, Ramy Shahin, 36.43; 19, Garrett Henry, 36.72; 100-yard butterfly – 3, Sam Drew, 1:01.94; 5, Eric Graves, 1:06.93; 7, Zack Turner, 1:10.16; 13, Aron Belcher, 1:24.31; 100-yard freestyle – 9, SKyler Starr, 59.51; 12, Josh Savage, 1:04.68; 14, Robert Hunt, 1:06.23; 15, Eric Graves, 1:07.49; 17, Tucker Kimmell, 1:23.58; 500-yard freestyle – 8, Sam Nelson, 5:52.86; 10, Aron Belcher, 6:44.61; 13, Daniel Sytkowski, 7:26.63; 14, Mason Grounds, 7:42.61; 100-yard backstroke – 9, Brenden McKeone, 1:19.79; 10, Skyler Starr, 1:11.77; 14, Isaiah Blood, 1:28.3; 16, Tucker Kimmell, 1:31.01; 19, Yurari Barrero, 1:56.99; 100-yard breaststroke – 8, Dan Licata, 1:15.12; 10, Zack Turner, 1:19.04; 17, Garrett Henry, 1:41.32

GIRLS’ TENNIS

Oct. 3: Lee’s Summit North 9, Blue Springs 0

LSN Singles: Jenny Krause 10-0, Beta Lear 10-2, Alexandra Mesias 10-2, Emily Kershner 10-3, Erica Sullivan 10-4, Emilee Dent 10-0

LSN Doubles: Vilune Sestokaite/Alyson Moore 10-3, Mesias/Sarah Welsh 10-3, Elsa Frisk/Ashley Masters 10-6

Oct. 3: Park Hill South 7, Lee’s Summit West 2

LSW Singles: Kelen Caskey 4-10, Sydney Halas 2-10, Allison Finneseth 4-10, Domanique Ramirez 4-10, Megan Finneseth 5-10, Greta Roettgen 5-10

LSW Doubles: Finneseth/Finneseth 1-8, Caskey/Halas 8-3, Ramirez/Roettgen 8-1

Oct. 3: Lee’s Summit 6, Raymore-Peculiar 3

Oct. 4: Lee’s Summit North 9, St. Teresa’s Academy 0

LSN Singles: Logan Morrissey 10-1, Camryn Parnell 10-2, Vilune Sestokaite 10-0, Jenny Krause 10-3, Alyson Moore 10-0, Beta Lear 10-6

LSN Doubles: Morrissey/Parnell 10-3, Krause/Lear 10-7, Alexandra Mesias/Sarah Welsh 8-5

Oct. 5: Lee’s Summit West 8, Bolivar 1

LSW Singles: Kelen Caskey 2-10, Sydney Halas 10-3, Allison Finneseth 10-3, Domanique Ramirez 10-2, Megan Finneseth 10-1, Greta Roettgen 10-4

LSW Doubles: Finneseth/Finneseth 8-2, Caskey/Halas 8-0, Ramirez/Roettgen 8-5

Oct. 5: Lee’s Summit West 6, Branson 3

LSW Singles: Kelen Caskey 5-10, Sydney Halas 4-10, Allison Finneseth 10-1, Domanique Ramirez 10-3, Megan Finneseth 10-0, Greta Roettgen 10-2

LSW Doubles: Finneseth/Finneseth 1-10, Caskey/Halas 10-3, Ramirez/Roettgen 10-0

VOLLEYBALL

Oct. 3: Blue Springs South def. Lee’s Summit 25-18, 25-16

LS Kills: Emma Lock 6, Hailey Criswell 6

Digs: Lock 5, Kate Ward 5

Oct. 3: Lee’s Summit West def. Park Hill 25-12, 25-12

LSW Kills: Kailin Cordes 10, Elle Sandboth 8, Carlisa May 6

Assists: Bailey Katzfey 28

Blocks: Katzfey 3

Digs: Katzfey 7

Oct. 3: Summit Christian Academy def. Sherwood 25-4, 25-14, 25-13

SCA Kills: Alyssa Koeller 4

Aces: Koeller 4, Keeli Shearer 4

Blocks: Madison Miller 2

Digs: Leah Nigh 18

Lee's Summit Journal is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service